cover-restaurativna-stomatologija-i-endodoncija

Restaurativna stomatologija i endodoncija

Što je restaurativna stomatologija?

Restaurativna stomatologija bavi se obnavljanjem strukture i funkcije zuba koji su oštećeni karijesom, pukotinama ili traumama. Cilj je vratiti zubima prirodan izgled i funkcionalnost, koristeći estetske i biokompatibilne materijale. Najčešće metode restaurativne stomatologije uključuju kompozitne ispune (bijele plombe), inlay/onlay ispune te krunice. Ovi zahvati ne samo da poboljšavaju izgled zuba, već štite i zdravlje preostalih zubnih struktura.

Postupci restaurativne stomatologije:

  1. Kompozitni ispuni (bijele plombe) – Ovi estetski ispuni koriste se za nadomjestak manjih i srednjih oštećenja na zubima. Kompozitni materijali kemijski i mehanički se vežu za zub, čime pružaju dugotrajnu zaštitu i prirodan izgled.
  2. Inlay i Onlay ispuni – Koriste se kada je oštećenje zuba preveliko za standardni ispun, ali nije potrebno postavljati krunicu. Ovi ispuni izrađuju se u laboratoriju i precizno odgovaraju obliku zuba, čime se osigurava dugotrajna zaštita.
  3. Krunice – Kada je zub znatno oštećen, postavlja se krunica koja obuhvaća cijeli zub i štiti ga od daljnjeg oštećenja. Krunice su izrađene od materijala koji oponašaju prirodne zube, poput cirkona ili keramike, čime osiguravaju vrhunski estetski rezultat.

Endodoncija (liječenje korijenskih kanala)

Endodoncija, poznata i kao liječenje korijenskih kanala, je postupak kojim se liječi unutrašnjost zuba, odnosno zubna pulpa (živac), kada dođe do njezine infekcije ili upale. Ovaj postupak sprječava daljnje širenje infekcije na okolne kosti i tkiva, čime se spašava zub koji bi inače morao biti izvađen.

Postupak endodoncije:

  1. Uklanjanje zubne pulpe – Uklanja se inficirana ili upaljena zubna pulpa sterilnim instrumentima.
  2. Čišćenje i dezinfekcija kanala – Nakon uklanjanja tkiva, korijenski kanali se čiste i ispiru kako bi se osigurala sterilnost.
  3. Punjenje kanala – Kanali se pune biokompatibilnim materijalima kako bi se spriječilo ponovno prodiranje bakterija i osigurao dugoročan uspjeh liječenja.

Kada je potrebna endodoncija?

Liječenje korijenskih kanala potrebno je kada infekcija karijesom dosegne zubnu pulpu ili kada je zub ozlijeđen traumom. Simptomi koji upućuju na potrebu za endodoncijom uključuju jaku bol, osjetljivost na toplo i hladno, oticanje desni i promjenu boje zuba.

Trebate sanaciju oštećenih zubi ili liječenje korijenskih kanala?

Obratite nam se kako bismo vratili vašim zubima funkcionalnost i ljepotu!